Ograniczenie czasowe dopuszczalności wytoczenia powództwa o zaprzeczenie ojcostwa okiem TK
Zgodnie z dotychczasowym brzmieniem art. 63 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2809 z późn. zm.) mąż matki może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa w ciągu roku od dnia, w którym dowiedział się, że dziecko od niego nie pochodzi, nie później jednak niż do dnia osiągnięcia przez dziecko pełnoletności.
Jak wynika z treści rozstrzygnięcia TK art. 63 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 2023 r. poz. 2809; dalej: k.r.o. lub kodeks rodzinny), w części obejmującej słowa „ , nie później jednak niż do dnia osiągnięcia przez dziecko pełnoletności”, jest niezgodny z art. 30 w związku z art. 47, w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.
Co proponuje Trybunał?
W ocenie TK właściwym rozwiązaniem legislacyjnym jest określenie, że mąż matki może wytoczyć powództwo o zaprzeczenie ojcostwa w ciągu roku od dnia, w którym dowiedział się, że dziecko od niego nie pochodzi – bez wskazywania momentu końcowego związanego z dniem osiągnięcia przez nie pełnoletności.
Dlatego Trybunał orzekł, że art. 63 k.r.o. w części obejmującej zwrot „ , nie później jednak niż do dnia osiągnięcia przez dziecko pełnoletności” jest niezgodny z art. 30 w związku z art. 47, w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji.
Zapraszamy do zapoznania się z całością argumentacji TK:
Komentarze Ograniczenie czasowe dopuszczalności wytoczenia powództwa o zaprzeczenie ojcostwa okiem TK (0)

Zastrzeganie numeru PESEL okiem Ministerstwa

Prace domowe okiem rozporządzenia

Definicja rodziny w pomocy społecznej okiem NSA
Deficyt kandydatów na opiekunów prawnych dla osób ubezwłasnowolnionych całkowicie

Zastosowanie kwestionariusza szacowania ryzyka – nowe narzędzie w ochronie dziecka (bezpłatne szkolenie online)
